Пътник №1 на Пловдив с е-карта 8 години по-късно
След три демонстрации на системата за новите електронни карти за пътуване в градския транспорт на Пловдив от трима различни кметове за период от 8 години и два фалстарта, всички се питаме:
Ще тръгне ли от трети опит системата за е-билети в Пловдив?
Историята
Всичко започна на 11 февруари 2015-а година. Датата бе определена като историческа за втория по големина град в България. Това бе денят, в който тогавашният кмет на Пловдив инж. Иван Тотев официалното подписа договора по проекта „Изграждане, внедряване и поддръжка на система за управление на градския транспорт” с испанската фирма-изпълнител ИНДРА СИСТЕМАС С.А. [INDRA SISTEMAS, S.A].
Тотев декларира: „Въвеждането на системата за електронно таксуване е най-важният компонент от големия транспортен проект на Пловдив, тъй като най-много ще промени общественото отношение към градския транспорт, предоставяйки високо качество на услугата. С изпълнението на проекта Пловдив ще е единственият град в България, който цялостно внедрява най-новаторската услуга за своите граждани.“
А мениджърът по продажби на транспортни услуги за Европа на испанската фирма-изпълнител Мигел Пеняс, гарантира, че: „в Пловдив се внедряват най-модерните технологии. Фирмата има опит от въвеждането на електронното таксуване в Мадрид, Барселона, Валенсия, в метрото на Атина, Лисабон, Буенос Айрес, Сантяго, Кайро, а най-голямата й поръчка в момента е в Риад, Саудитска Арабия, на стойност 250 млн. евро.“
Припомняме, че електронното таксуване е част от проекта „Модернизация и развитие на устойчив градски транспорт в град Пловдив”, изпълняван от община Пловдив в качеството си на бенефициент по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г”. Цената за изпълнение на договора е 19 570 062 лева с включен ДДС, а крайният срок за изпълнение е не по-дълъг от 12 месеца от датата на неговото подписване.
Първи опит
На 4 февруари, 2016 г. Показаха визията на новите карти за градския транспорт. Снимката, която виждате по-долу е направена именно на това събитие в Централата на ОКТ на булевард „Източен“, а честта пръв да пробва системата се падна на репортера на Под тепето, който получи първата пластика от системата на ИНДРА и прозвището „Пътник №1“.
Снимка: Веселина Божилова
На 1-ви април с. г. кметът Тотев заяви, че Електронното таксуване в градския транспорт стартира през април догодина, докато уж завиваше с отвертка първия валидатор в автобус.
„С транспортния проект правим невероятна промяна в обществения живот на Пловдив. Тя е свързана с изцяло нова философия на управление на градския транспорт, пътуване по неговите линии. Съчетано с изцяло новата философия за преминаване през кръстовищата и с велоалеите като възможност за алтернативен транспорт, такава промяна в града не се е случвала“, коментира инж. Иван Тотев с отвертка в ръка.
Неговият „Първи април“ така и не дойде.
Втори опит
Две години по-късно, през май 2018-а, от управата на града обявиха, че електронното таксуване най-после е тръгнало, само че не в първоначално планираните 285 превозни средства и всички линии, а само в 9 от общо 29-те. Всички пътници знаем, че това не трая дълго… и превозвачите започнаха да се опъват.
Едва 30 са необорудваните с апарати за електронно таксуване автобуси от градския транспорт
Дойдоха местните избори през есента на 2019-а и всички кандидати за кметския пост обещаха тази система най-после да се оправи.
Зико влезе в кабинета на Тотев и аутсорсна ресора на Тодор Чонов, който в една от пресконференциите по време на Covid-19 обяви, че тази работа няма да я бъде, че апаратите на испанците са морално остарели и не стават, че ще ги съдим и т.н.
Трети опит
В началото на 2020-та Чонов и Здравко Димитров отново демонстрираха нови електронни карти в един автобус на паркинга на Колодрума.
През февруари 2021-ва системата на ИНДРА бе изключена, заради липса на лицензи, тогава Зико коментира:
“Индра избяга! Да ходим да ги бием ли? Направено е така, че да се откраднат парите.”
Днес – 4 години по-късно – наш репортер отново присъства на демонстрация по същата тема.
Този път тя бе направена от кмета Костадин Димитров, новия му заместник с ресор транспорт Ерол Садъков и изпълнителния директор на фирма Тикси, която бе наета да оправи старата каша, Николай Недялков.
8 години по-късно условно нареченият „Пътник №1“ от първия опит за стартиране на системата все още пътува с такава карта.
На близо 100 обществени места в Пловдив ръждясват такива сандъци.
Те задръстват тротоари, училищни коридори и фоайета на обществени сгради в шесте района на града.
Към днешна дата от десетки автобуси все още демонтират остатъци от т.нар. Голям транспортен проект – 285 стари автомати за продажба на билети, както и 677 валидатори на карти с чип, а заедно с тях за скрап отиват и 150 ръчни портативни контролни устройства, използвани за откриване на измами и нередовни карти, както и управление на автопарка.
Някои от новите играчи в автобусните превози в града твърдят, че за фактическия старт на новата система е необходима и нова Наредба на Общинския съвет, за която никой от управата на града не споменава нищо.
Ако ще го правим по европейски, то е логично да остане да съществува опцията за купуване на билет от шофьора, но на по-висока цена, за да може водачът на автобус да си гледа работата, която всъщност е да кара.
Житейският опит на пловдивските пътници показва, че всеки старт на е-системата през последните 3-4 мандата е все предпоследен или фалшив, така че съветът ми е:
Пазете си хартиените карти и билети за проверка!